Основні вимоги, це притягнення винних у трагедії в Новому Саду, реформа держінституцій, їх прозорість та підзвітність, запобігання корупції, реформування судової системи та органів влади, для уникнення зловживання, забезпечення свободи слова, проведення дострокових виборів.
Про це каже військовий експерт Олександр Мусієнко.
“Дуже масштабні акції в цих країнах, а об’єднує їх те, що вони фактично виступають проти Москви, російських впливів та за європейське майбутнє цих країн. Коли ми говоримо про президента Вучича та Сербію не можна сказати, що вони зайняли цілковито проросійських курс, але церкви, інші зв’язки… Особисто я можу сказати, коли у 2023-му перебував у Північній Македонії, в Косово, чув про те, що розповідали про російські впливи в Сербії: як росія використовує церкви, різні групи в Сербії, футбольних фанатів або військових, колишніх ветеранів, що згадуються американське бомбардування Югославії, яких вербують на службу російських ПВК. Була інформація, що раніше навіть “вагнери” брали участь в заворушеннях сербської меншини в Північній частині КосовоЮ де є контингент НАТО. Російський вплив фіксувався й фіксується, церква, “славянство”, і так далі, і так далі”, – зауважив експерт.
Зазначається, що мітинги, що спалахнули в Сербії, фактично якраз проти цього й спрямовані. Відомо теж, що у 2025-му Сербія уклала 30-річний контракт на постачання газу з росії, з постачанням у розмірі 2,5 млрд м³ щорічно через “Балканський потік”. Сербія лишається єдиною країною в Європі, окрім Білорусі, що розширює військову співпрацю з росією.
“Це окрім слов’янства, язика, церковних зв’язків та всього іншого, додаються ось такі фактори. Звичайно, нормальній співпраці заважають логістичні шляхи, зокрема небом та суходолом, адже країни ЄС запровадили санкційні та інші обмеження”, – відзначив фахівець.
Цими вихідними в Белграді відбувся найбільший за останні десятиліття антиурядовий протест.
“Понад 100 тисяч людей вийшли на вулиці, запалювали ліхтарі, все це є в мережі. За іншими даними від 122 до 125 тисяч осіб. Протести розпочалися після того, як в листопаді 2024-го стався обвал навісу в м. Новий Сад, де загинуло 15 людей. Протестна ситуація в Сербії була, проте потрібна була іскра, яка все це запалить. Це стосується всіх режимів, які довго хочуть утриматись при владі. Це до речі стосується й росії, адже здається, що путінський режим стійкий, є підтримка, але в певний момент іскра може породити рухи, в тому числі й протест”, – вказує Мусієнко.
Також він вважає, що зараз це малоймовірно, через репресії, відсутність опозиції, що виїхала, однак в майбутньому це може відбуватись, як і деконструкція злочинного неоімперіалістичного путінського режиму.