Західне видання опублікувало думку Кіта Келлога, спецпредставника Трампа по Україні, який вважає, що має бути зафіксовано теперішнє положення сил зі створенням так званої “буферної 18-кілометрової демілітаризованої зони”, яка розділить рф та Україну. Також там визначено, де мають бути розміщені війська західних партнерів.
Це аналізує військовий експерт Олександр Мусієнко.
“Під керівництвом Франції та Британії, військові контингенти були б розміщені в західних та центральних регіонах України, по лінії Дніпра (Київ-Одеса), як гаранти безпеки. Спільно із ЗСУ. Лівобережна Україна, з частково окупованою територією, але із Запоріжжям та Херсоном за Україною, формується 18 мильна демілітаризована зона, без російських та українських військ, та тим паче іноземних. Таким чином пропонується західними партнерами”, – повторює відому інформацію у виданнях експерт.
Келлог фактично цим планом пропонує зафіксувати статус-кво та розділити відповідальність. Зокрема озвучвати деталі, як може діяти “коаліція охочих”.
“Тобто це те, де мають розміститися західні війська, в західних й центральних регіонах. Звичайно, я б хотів, що б це було Дніпро, Полтава, Кривий Ріг. Більше того, я б хотів, щоб американські війська долучилися і вірю, що їх бази таки колись з’явилися на території України, як гарант нашої безпеки”, – зазначив він.
Проте Келлог заклива цією заявою європейців діяти активніше та рішучіше, із метою підтримки України та гарантування безпеки на майбутнє. Головне, не озираючись на Вашингтон, адже Трамп неодноразово вказував на те, що “не буде так, як раніше”, а “Європа має платити більше”, й зокрема брати відповідальність.
“Його назвали ”планом поділу”. Можливо. Хоча Келлог це спростував, вказавши, що видання неправильно подало його слова. Звичайно, можна було зробити вкид, потім відхреститися, подивитись реакцію. Знаємо, як це робиться. За великим рахунком це поділ зон впливу саме військових адміністрацій й саме були наведені аналогії з Німеччиною. Ось це неприємно. Такі мапи можуть викликати неприємні спогади зокрема мап “сортів” з 2004-го року, до “Помаранчевої революції”, що й призвело до однієї з передумов таких революцій. На сьогоднішній день такі реалії, які намагається показати Келлог”, – каже знавець.
Проте наразі “Коаліція охочих” продовжує працювати, збиратись в різних містах та у різному складі, обговорювати деталі та умови, ведуться перемовини, але поки без деталей. Мусієнко вважає, що можливо Келлог і почав відкривати ці деталі й не всі будуть задоволені, коли ми побачимо, як західні партнери бачать план розміщення своїх військ на території України.
“Проте Келлог побачивши хвилю хейту відхрестився від цієї історії. А Віткофф взагалі пропонує, аби Україна вийшла із Запоріжжя та Херсону, а Келлог цього не пропонує, до речі, адже він чітко розуміє, що Україна ніколи на це не піде і не зробить добровільно. Тож де таке бачено в історії, аби виходити з міст, де ворог навіть не окупував, й навіть не наближається до цього? І Келлог це роуміє, тому пропонує ось таку альтернативу”, – підсумував Олександр Мусієнко.