План складений швидко і без врахування юридичних та міжнародних норм, адже фактично є намаганням президента США “закрити” одну з передвиборчих обіцянок.
Про це каже військовий експерт та військовослужбовець ТрО ЗСУ Олександр Мусієнко.
“Можна сказати, що з точки зору розробки плану, видно, що його зробили нашвидкоруч. Адже відсутні чіткі юридичні формулювання. Якщо по членству в НАТО почали західні союзники згадки “підчищати”, що “Україна рухається в НАТО” і цей “рух є незворотнім”, згідно зі звіту за 2024-й, то що стосується з українського боку – а Конституція? А всі доктринальні документи? Треба викреслювати, забувати?”, – намагається зрозуміти такий дивний хід дій експерт.
В той же час виникає чимало питань і стосовно інших моментів, зокрема й територіальних
“Друге, а як всупереч всім законам й міжнародному праву, президент США може визнати окупований Крим? Він може визнавати межі кордонів держав, а от анексовані території , окуповані, які ця держава отримала в порушення норм міжнародного права й в абсолютно незаконний, неправильний спосіб? Тому незрозуміло, як це реалізувати юридично. Але це наслідки прагнення завершити це у “перші 100 днів президентства Трампа”, аби до дедлайну ця угода була підписана. Тому процеси настільки швидко прискорюються”, – вважає фахівець.
Водночас Україна разом з Європою вийшла та оприлюднила коригування цього плану, а також власне бачення. Тут є помірні поступки в порівнянні з американським варіантом, але є й відчутна різниця:
“Немає згадок про зняття санкцій з рф [насправді йдеться про часткове скасування санкцій з 2014-го року, проте в разі порушення росією пунктів угоди, повне їх відновлення – ред.]. Вказуються більш чіткі гарантії безпеки. Питання обговорення територій тільки після встановлення режиму припинення вогню. Є потужний економічний блок, який включає відновлення, фінансування та інвестицій, співпраці із США зокрема в частині постачання озброєнь, а також гарантії щодо унеможливлення обмежень та скасування розвідувальної допомоги”, – підсумував Мусієнко.
Також стало відомо про масштабну хакерську атаку на Україну, якраз 26 квітня, що демонструє вразливість нашої кібербезпеки без підтримки США, які й хочуть показати важливість якнайшвидшого підписання такої угоди.