З одного боку він засудив росію, сказавши, як йому складно з лідером Кремля, а з іншого боку – залишив йому люфт для маневру.
Про це каже військовий експерт Олександр Мусієнко.
“…Який з одного боку вкотре засудив росію, сказавши, як йому складно з путіним, як все важко, що йому дається не так, що вранці він говорить одне, а надвечір починає завдавати ударів по Україні, масштабних ракетно-бомбових, тобто те, що ми вже чули”, – зауважив він.
Зараз важливіше, треба чітко розібрати плюси та мінуси сказаного американським президентом. Тут дуже важливі нюанси й деталі, каже Мусієнко.
“По-перше, масштабні вторинні санкції проти росії можуть бути запроваджені через 50 днів. Американське видання Axios, а також німецьке Bild повідомляли, що під час попередньої телефонної розмови путіна з Трампом, російський диктатор повідомив, що наступатиме мінімум протягом 60 днів та метою є захоплення українських областей, які він прагне захопити. Ясна річ – це нездійсненна задача, але принаймні наступати, захопити якомога більше територій на Донеччині, це є мета росії”, – зауважив він.
Як вказує фахівець, фактично Трамп сказав, що ініціатива Ліндсі Грема є ембарго проти росії. Це обмеження, де ніхто не може купити ані російську нафту, ані газ, ані уран. рф позбавляється десятків млрд доходів до кінця року, а з російською економікою могла б трапитись величезна халепа за таких умов.
“Щодо зброї – Трамп говорить про Patriot, він говорить про 17, адже якщо мається на увазі про 17 батарей – це дійсно дуже багато. Наступне, ракети до них. Німеччина каже, що може у 2026-му виробляти і постачати нам ці ракети.
Хто купуватиме цю зброю? НАТО. Не так давно розміщено замовлення на $5,8 млрд, де очікується замовлення ракети до систем “Петріот”. Очікування постачання за підрахунками НАТО, це 2027-й рік. Коли заводи-виробники освоять кошти, наростять виробництво, а потім передаватимуть нам. Це дуже хороший меседж на довгострокову перспективу, адже дає нам укріплятись в майбутньому. На короткострокову – поставити все, що зараз можуть знайти. Зараз питання термінів в постачанні озброєння має принципове значення.
По зброї ми не чуємо термінів, але чуємо по санкціях, 50 днів. Зброя завжди буде важлива, її потрібно якомога більше. Зараз би санкції завдали удару по росії та російським елітам би більшого удару, ніж це собі уявлялося. Це позбавляло би доходів, змушувало “з’їдати” кошти з “фонду національного благосостоянія”, позбавляло би кормушки. Чи купував би Китай нафту в росії, знаючи, що постачатиме в Америку товари з митом в 500%. Інше питання, що і для американського ринку це не ок, водночас чи продавав би тоді Китай – сумнівно. Тепер відстрочка в 50 днів. Це як було 2 тижні, 2 тижні, 2 тижні, 2 тижні… Тобто рф має час підготуватись, а якби це ввели б зараз – це послабило б путіна дуже сильно. Так би вони до кінця осені правдами-неправдами, з пропагандою, пішли б на припинення вогню. А так Трамп не закриває двері. І тут при цьому все ж існує ймовірність “давайте укладіть угоду, інакше санкції через 50 днів”. Що буде, якщо цього не буде через 50 днів?”, – резонно запитав експерт.