На саміті в Будапешті Президент України сказав, що з Угорщиною не буде двосторонньої угоди, поки там не буде підтримки руху України в ЄС і НАТО. Союзник путіна, Віктор Орбан, продовжує говорити про позаблоковість та нейтральність.
Про це каже військовий експерт Олександр Мусієнко.
“путін на Валдае розпливався в компліментах Трампу, про хороші відносини, ніс “несуразицу”, але найголовніше, що росія погодиться з чіткими кордонами України в разі, якщо вона буде мати нейтральний статус. Однак, українська архітектура безпеки вибудовується на протилежному – Україна була позаблоковою, коли росія вчинила захоплення Криму і напад на Донбас. Хто ж нас захистив? Будапештський меморандум? Ні. Які інструменти змогли нас захистити? А які інструменти захистять нас у майбутньому? Адже нейтральний статус це фактично запрошення для росії приходити в гості, куди хочете, а можете і лишитися, в рамках якогось “союзного государства” чи ще чогось”, – вказує експерт.
Мусієнко пояснює, що у плані Зеленського пункт про вступ до НАТО на першому місці через те, що це основна безпекова обставина. Відсутність гарантій безпеки завжди “висітиме над Україною Дамокловим мечем. Тож розмови про нейтральність – це сьогодні дати всі карти в руки росії, що й роблять деякі європейські політики.
Однак інші європейські лідери закликали “president elect” Дональда Трампа уникати торгових воєн, підтримувати Україну та утримуватися від порушення світового порядку. Відносини європейських лідерів з Трампом були неспокійними, під час його першого президентства, тож європейці відчувають неспокій у відносинах США з НАТО, невизначеність у питаннях України та тарифній політиці в торгівлі з Америкою.
“Європейський союз має зараз відігравати більшу роль і на фоні невизначеності, що йде від США, Європа має відчути в собі можливості й стояти поруч з Україною. Особливо на фоні приходу ізоляціоністів, які вважають “А що буде з Америкою? Ми оточені двома океанами”. Однак це допоки путін з кім чен ином не розробили нову балістику, яку вони запускатимуть в бік Гаваїв. Я, до речі, не здивуюсь цьому слабкій позиції США”, – підсумовує експерт.