Більшість країн Європи, зокрема таких потужних, як Франція і Велика Британія, досі не ухвалюють самостійних рішень, продовжуючи діяти з оглядкою на США. Є думка, що Україна є однією з тих, хто задає вектор руху, проте не всі готові до цього.
Про це військовий експерт та військовослужбовець Сил ТрО ЗСУ Олександр Мусієнко сказав в етері телеканалу “Еспресо”.
“Подивімося, як реагують країни Європи зараз. Країни Європи так чи інакше орієнтуються на Вашингтон і чекають якихось погоджень або стимулів від США. У європейських партнерів ще не сформувалося повне усвідомлення того, що США можуть не виконувати ту роль, до якої всі звикли, включаючи країни ЄС”, – зауважив він.
Зокрема, вказує фахівець, не всі в Європі готові до змін, які відбуваються, зокрема зміни ролі гегемона.
“Яка це роль? Це роль гарантування безпеки, це роль лідерства США. Відверто кажучи, хто був лідером в процесі ухвалення рішень щодо ракетно-бомбових ударів по колишній Югославії? Сполучені Штати Америки. Чия авіація в переважній мірі працювала? Теж США. Зрештою, хто був апологетом Дейтонських угод? Теж США. Хоча це не найкращий приклад їхньої посередницької миротворчої активності, але факт залишається фактом”, – нагадав експерт.
Мусієнко вказує, що наразі європейський континент стоїть перед вибором – бути самостійними чи робити кроки з оглядкою на Вашингтон.
“Франція і Велика Британія спочатку роблять крок уперед, але потім на певному етапі починають вагатися і чекають погоджень від США. Мені здається, що зараз головним лідером в Європі є Україна, яка демонструє приклади. Але ще не всі готові зробити певні кроки, щоб приєднатися до цього лідерства. Якщо не з хороших причин, то з поганих, на жаль, але це усвідомлення все ж таки до наших європейських партнерів прийде”, – підсумував військовий.