Це в першу чергу залежить від адміністрації США, зокрема і щодо передачі ліцензій, і щодо потенційної купівлі ракет і систем ППО.
Про цю ситуацію дав коментар військовий експерт Олександр Мусієнко.
“Є два напрямки. Ініціатива правильна, з точки зору ліцензій, а також з точки зору передачу Україні можливостей для окремого або спільного виробництва зброї. Я це тільки вітаю, адже це має ефект як для нашої безпеки, так і для економіки”, – вказав на важливий нюанс фахівець.
Також Мусієнко зауважив, що по деяким напрямкам у нас відбувається взаємодія з партнерами.
“Є україно-німецьке спільне виробництво “Рейнметал”, є україно-шведське виробництво “Сааб”, є з французами виробництво, яке стосується інтеграції штучного інтелекту в систему наведення, прицілювання і співпраці з нашими ракетними військами й артилерією. Тобто достатньо багато проєктів такої взаємодії і співпраці зараз розвивається”, – відзначив експерт.
Однак Україна вийшла з ініціативою виробництва ППО через те, що найбільший партнер України, Сполучені Штати Америки, раніше були самі зацікавлені в розширенні такої співпраці.
“Вони отримали велике замовлення , що пріоритетно стосується постачання до України, ракет і систем, й воно залишається чинним, а підприємства та виробництва не встигають виготовити все й вчасно. Тому за ліцензією дали можливість це робити Німеччині, деякі з елементів за ліцензією робить Японія, тож Україна хотіла б взяти в цьому участь”, – підсумував Мусієнко.
Наскільки швидко і чи можливо це відбудеться, експерт вважає, що це питання політичної волі Сполучених Штатів. Водночас, якщо варіант спільного виробництва не спрацює, то варто переходити до “плану Б”.
“Просто говорити про те, що ми готові купувати. Мабуть це буде схвалено адміністрацію Трампа, аби продати Україні і системи, і ракети, в разі якщо не готові будуть передавати ліцензії на виробництво”, – окреслив варіанти військовий та політичний оглядач.