Що ж взагалі відбувалось та пішло не так, хто це організував та чому Україна недоотримувала військове спорядження, обладнання та постачання?
Про це каже військовий експерт Олександр Мусієнко.
“Це на тлі того, що президент Дональд Трамп говорить про те, що путін не зупиниться і йому потрібна вся Україна. Заслуга Трампа в тому, що він це не дає зробити. Тож треба віддати належне 47-му президенту, адже він добре вміє привертати увагу до своєї персони, по-друге намагається продемонструвати, що від нього дуже багато залежить, що якби не він – багато чого б не можливо б було вирішити та врегулювати, тож [Трамп – ред. фактично намагається показати лідерство в процесі. Але чи насправді це так, якщо путін продовжує обстріли територій України , продовжує диктувати умови щодо 3-денного перемир’я?”, – слушно запитує фахівець.
Мусієнко нещодавно нагадував, що фактично може не вдатися зупинити російсько-українську війну швидко, а він наївно та помилково вважав, що це можливо.
“Це дійсно не так просто. Війна, яка розпочалася з 2014-го року, з моменту незаконної анексії Криму, вона триває досить довго і вирішити її швидко – це складно. Триває перемовний процес він дуже важкий та не простий. Більше того думали натиском на Україну вдасться протиснути потрібні рішення. Що президент Зеленський виявиться слабким… Але він виявився міцним горішком, який на поступки сьогодні не йде”, – констатував експерт.
Всім наразі відомо, що ворог не полишає своїх намірів по захопленню України, тривають штурми, тож саме зараз так важлива підтримка й постачання зброї, наповнення потреб військових підрозділів, їх боєздатності.
Тут дуже важлива підтримка Чехії, як з навчання на тренажерах F-16 наших пілотів, так і постачання артилерійських боєприпасів. В той же час Україна має власні можливості, зокрема для купівлі зброї, тож Мусієнко сподівається, що вони теж будуть працювати.
“Входимо в цікавий період, де буде цікава гра нервів, де буде тиск. Чи буде путін продовжити припинення вогню після 10 травня чи скажуть в односторонньому порядку своє “ні”?!, – відзначає ситуацію військовий знавець, наголошуючи на тому, що Україна має, як можливості, так і обмеження, зокрема стосовно дій в найближчі кілька днів.
Довідка. У перший тиждень після інавгурації президента США Дональда Трампа американські військові отримали наказ зупинити рейси з артилерійськими снарядами та іншою зброєю, які прямували в Україну. Обмеження поставок зброї відбулися після того, як Трамп завершив зустріч в Овальному кабінеті 30 січня щодо України, на якій були присутні Гегсет та інші високопосадовці з національної безпеки.
Саме під час тієї зустрічі виникла ідея припинити допомогу Україні, але президент не давав жодних конкретних вказівок.За словами двох джерел, обізнаних про приватні обговорення в Білому домі, та ще одного, що має безпосередню інформацію про ситуацію, Трамп навіть не знав про наказ Гегсета, як і інші високопосадовці з національної безпеки, що були присутні на зустрічі.
На прохання прокоментувати цю інформацію Білий дім повідомив, що Гегсет виконав директиву Трампа призупинити допомогу Україні, що, за його словами, було позицією адміністрації на той момент. Водночас в адміністрації Трампа не пояснили, чому вищі посадовці національної безпеки у звичайному процесі ухвалення рішень не знали про наказ або чому його було так швидко скасовано.