Державний департамент США 24 січня наказав заморозити нове фінансування майже всіх програм зовнішньої допомоги США в рамках прагнення президента Дональда Трампа узгодити програми з цілями його зовнішньої політики.
Виконавчий указ передбачає 90-денну паузу в наданні зовнішньої допомоги США на розвиток для оцінки ефективності та «узгодженості із зовнішньою політикою Сполучених Штатів». Цей розпорядження впливає на нові виплати коштів іноземним державам, НУО, міжнародним організаціям і підрядникам, які очікують перегляду програм. Єдине виключення це військові програми Ізраїлю та Єгипту.
Про це каже військовий експерт Олександр Мусієнко з посиланням на статтю видання Reuters.
“Треба розібратися , адже подібний указ Трамп підписував коли був 45-м президентом США, адже фінансування йдеться на грантовій основі.Це передбачає охорону здоров’я, відновлення та будівництво, зокрема енергетики та шкіл, як от в Україні. Раніше Трамп підписав окремий указ на припинення допомоги зброєю на 90 днів, що стосується окремих програм. Зараз ми отримуємо все, що уклалось Байденом, тому там скасувати не так легко, адже процес уже запущений, кошти профінансовані, більшість, контракти укладені. Однак в той же час за прямими повноваженнями Трамп собі заборонив надавати допомогу іншим країнам, зокрема Україні. Тобто зі складів США з подальшою компенсацією за це”, – вказує експерт.
До того ж, Мусієнко не оминув тему підтримки Єгипту, який “чомусь став важливим”, висловивши думку, що це через захист Суецького каналу, де “панують єменські хусити”. Через дії терористів, є загроза для мореплавства, торговельного шляху тощо в Аденській затоці. Загалом, все це передбачалося, адже Трамп виконує те, що обіцяв. Можливо, вказує експерт, це є одним з елементів тиску на Україну.