Новий характер війни змушує до впровадження змін, а також повної трансформації чинних можливостей та розуміння дій, як на полі бою, так і за його межами. Тобто до перегляну військової доктрини.
Про це каже військовий експерт Олександр Мусієнко.
“Виступ у Королівському інституті стратегічних досліджень Великої Британії є дуже почесною справою, а те, що туди часто запрошують екс-головнокомандувача, а нині посла України у Великій Британії, Валерія Залужного, є проявом великої поваги як до нього, так і до України. Також це вказує, що український досвід є затребуваним та важливим, зокрема з точки зору, як змінюється війна на полі бою. Тож це будуть вивчати, адже це майбутнє”, – відзначив фахівець.
Зокрема Мусієнко каже, що ця стаття Залужного має стратегічний та візіонерський зміст, а також трансформації сьогодення і майбутнього, зокрема в частині “що потрібно робити”.
“Залужний каже про технологічний стрибок з 2023-го року. Розвідувальні, коригувальні та ударні дрони, системи ситуаційної обізнаності зробили поле бою прозорим на тактичному рівні, що дало можливості для завдання точних ударів на тактичному рівні. Він зазначив, що як і І-ша світова, ця війна у 2024-му зайшла в ступор, адже розширилась “оперативна глибина”, а завдання ударів в тил збільшилось до 15-20 кілометрів вглиб”, – відзначив особливості військовий експерт.
Також розвиток РЕБ зміг вплинути на дрони, нівелював роботу супутникової розвідки, радіо та GPS керованого озброєння, що завдає високоточних ударів на оперативному рівні. Бачимо, що спочатку нівелювання на тактичному, а тепер і на оперативному рівні. Таким чином завдяки розвитку систем БПЛА, систем РЕБ та цифровим технологіям, класичні види озброєння, які визначали характер війн десятиліттями, залишились в історії, їх немає. До того ж класичні наступальні операції стали не те, що неефективним, а стали самогубними.
Окрім того, дорога броньована техніка, яка застосовувалась з 1915-го, стала беззахисною перед дешевими дронами. Система ППО сьогодні створює чи не найбільшу трансформацію, адже проти використання дешевих дронів недоцільно використовувати дорогі ракети. Повітряний простір над полем бою для авіації став недоступним, зробивши її допоміжним видом, тож авіація потребує зміни та модернізації, зокрема для розвідки та застосування ударів зі значно інших відстаней.
“Це зумовлює переосмислення форм і способів застосування та як наслідок – перероблення воєнної доктрини, переглядів принципів, організації Збройних сил і оборонного планування”, – підсумував військовий фахівець Олександр Мусієнко.